Thursday, April 12, 2012

Päevaorganiseerija lastele

Kõigepealt pean vabandama, et see postitus eile juba siia ei ilmunud. Tegemist oli tehniliste viperustega. Ma ei tea, kas asi on minu arvutis, igatahes blogger keeldus eile minuga koostööd tegemast. Aga see selleks. Täna, pärast tunnikest nikerdamist, sain ma siiski siia ligi ja püüan siis ka oma postituse ära teha.

Seekord tuleb juttu päevaplaani tegemisest lapsele. Või õigemini sellest, kuidas laps saaks ise oma tegemistel silma peal hoida. Eesti keeles on väga keeruline sellele õiget, ilusat ja lihtsat sõna leida. Minul vähemalt.

Selle idee sain ma Kristjani abiõpetajalt. Tal on palju kogemusi hüperaktiivsete lastega. Kunagi kurdsin talle oma muret, et mis saab siis kui mina tööle lähen ja laps peab hommikul ise oma tegemistega hakkama saama. Kui kõrval pole emme jälgivat pilku. Teadupärast on hüpikutel probleeme keskendumisega. Ja kui mina kõrval ei jälgi, siis jäävad hommikul hambad pesemata, söök söömata, ilmselt jääks ka koolikott koju :). Samas see süsteem toimib väga hästi ka nö tavaliste laste puhul, aidates lapsel oma tegevusi meeles pidada.

Idee teostamiseks inspiratsiooni otsisin loomulikult google abil ja leidsin sobiva näidise siit. See blogi on üldse väga hea! Soovitan lähemalt uurida.

Aga sellest päevaplaanist siis lähemalt. Kuidas see siis käib. Esimeses lahtris (nime järel) on kaardid nende asjadega, mida peab päeva jooksul ära tegema. Panen need sinna iga õhtu vastavalt tegevusjärjekorras (hambapesu, voodi korda, riided selga, koolikott kaasa jne ). Kui laps on oma tegevuse sooritanud, võtab ta sealt kaardi ja tõstab kolmandasse taskusse. Õhtul vaatame siis üle, kas kõik asjad said ikka tehtud. Kui on tehtud, siis vahetan selle tegevuskaardi Tubli!Tehtud! kaardi vastu välja. Kui päeva jooksul on ära tehtud kõik asjad, mis plaanis oli, saab laps õhtul panna ühe kleepsu preemia kaardile. Preemiad on meile nt sellised, et kellel reede õhtuks on kõige rohkem kleepse saab otsustada, mida me filmiõhtul vaatame. Kui kogu preemia kaart on kleepse täis, siis saab laps nt valida, kuhu me kõik koos võiks minna (a'la teaduskeskusesse või ujuma jne). Siis on seal veel ühed kaardid, millel kiri Kõike tublim. Selle kaardi saab laps väga hea käitumise eest. Või kui ta on nt arsti juures olnud super tubli (meie peres alati suur probleemi allikas, kuna Kr kardab paaniliselt arste). Ja selle kaardi eest saavad lapsed siis "lunastada" omale filmi õhtuks midagi väga head maiust (jäätist, kommi jne). Eks see süsteem vajab veel sissetöötamist ja võimalik, et ajajooksul me seda ka muudame, aga hetkel toimib ta just sellisena.

Ja see päevaplaan toimib! Ja kuidas veel! Sellest päevast alates, kui selle kasutusse võtsime, olen ma kohe hulgim närvirakke säästnud. Ja laste toad püsivad korras ka ilma minu sekkumiseta :). Ma ei pea neile isegi mitte mainima enam, et kas kooliasjad on koos, korista tuba ära jne. Seda kõike tehakse nüüd omal algatusel. Ma olen super rahul selle ideega ja loodetavasti saavutame ükshetk selle, et kõik toimib ka ilma päevaplaanita (tekivad sissejuurdnud harjumused, eriti Kr-l).

Minu tehtud kaarte võib alla laadida siit (pdf-formaadis).Toredat päeva jätku ja kohtume varsti jälle!


No comments:

Post a Comment