Thursday, February 21, 2013

Voodriga sõrmikute kudumise õpetus

Nagu lubatud, siis panen kirja ka voodriga sõrmikute kudumise õpetuse. Õpetus on mõeldud kahele suurusele, vanuseliselt 5-/8- aastasele . Suuremat juhendit saab edukalt kohendada ka täiskasvanule.

Kui leiad juhendis vigu, siis ole hea ja anna neist mulle teada, kas maili teel (leiad kontaktidest) või jäta siia oma kommentaar.

NB! Juhendi autor on Mytsi Wabrik! Juhendis olevad pildid kuuluvad autorile ja nende jagamine ilma autori loata on rangelt keelatud! Juhendi jagamisel tuleb viidata autorile ja tema blogile!
Vaja läheb:

 • lõnga, kus 50g/130m. Pealmise osa jaoks läheb natuke üle toki lõnga, voodri jaoks piisab 1-st tokist. Voodri ja pealmise osa võib mõlemad sama lõngaga teha, mina kasutasin voodri jaoks vanu lõnga jääke ära. Natuke abilõnga. Sobilik lõng on sokilõng.
 • vardad nr 2,5 ja 3,0
 • sokinõlea
 • silmusemärkijat 

Tingmärgid: 

s-silmus
pp-parempidine silmus
ph- pahempidine silmus
SM- silmusemärkija
K1L-kasvata 1 lisa silmus; silmus võetakse üles eelmiselt realt, kahe silmuse vahelt. Vaata juhendit siit.

Suurused on märgitud kaldkriipsuga. Kui on vaid 1 number, siis on see sama mõlema suuruse puhul.


Alustame. 

Juhendi järgi valmib parema käe kinnas.

Loo nr 3 varrastega üles 40/48 s. Koo soonikuosa ca 5 cm vabalt valitud mustri järgi. Kõige lihtsam on 2 pp : 2 ph. Seejärel K1L igast silmusest nii et ringi lõpuks on varrastel kokku 80/96 s. Üle ühe silmuse tõsta abilõngale.


Nüüd alustame voodri tegemist, nr 2,5 varrastega. Selleks koo üle ühe s-ga (mis ei ole abilõngal)  ca 1 cm (4/5 ringi). 

Seejärel alusta pöidlakiilu loomist. Paremal kindad tuleb pöial I varda algusesse, vasaku käe kindal IV varda lõppu. K1L mõlemal pool I varda teist silmust. Paigala mõlemale poole kasvatust SM (praegult on siis kahe SM vahel 3 s). Koo ring lõpuni. Korda kasvatust igal 3ndal ringil, kokku 3/5 korda- SM vahel on nüüd 7/11 s. Koo veel mõned read, kuni voodri osa on 4/5 cm (mul on kiilu algusest kootud 12/15 ringi). Nüüd tõsta SM vahelt +  1 s enne ja pärast SM-t (kokku 9/13 s) abilõngale ja loo asemele 3 s.


Jätka pp kudumist, kuni voodri pikkus on va 6,5/7cm (kokku on ridu voodri algusest 25/27). Tõsta nüüd teise varda lõpust 2 s 3-ndale vardale (vasaku käe omal 3nda varda alusest II varda lõppu). Nüüd on sisepoole jaoks 18/22 s ja välipoole jaoks 22/26 s. Koo kuni väikese sõrme alguseni (üleval joonisel IV sõrm), tõsta IV sõrme s-d abilõngale ja loo III ja IV sõrme vahele 3 uut s. Koo ringselt veel 2/3 ringi (kuna väike sõrm asetseb teistest madalamal). Tõsta nüüd I ja II sõrme s-d ka abilõngale. 

Nüüd alusta sõrme otste kudumist.
 • Alusta III sõrmest. Koo ära 4/4+3+5/6 s ja loo II ja III sõrme vahele 3 uut s. Kokku on kolmel vardal 15/16 s. Koo ringselt 17/20 rida või kui lõpp pikkusest on puudu 0,5cm. 


Kahandamise read (3 r.): 1. ringil kahanda kokku 6s. Koo 1 ring ilma kahandusteta. 3. ringil kahanda nii, et alles jääks 6 s. Tõmba need nõelaga kokku.

 • IV sõrm. Korja abilõngalt 10/12 s ja korja III sõrme äärest 3 s. Koo 15/17 ringi. Tee kahandusread. Väiksema kinda puhul tee ainult 1 kahandusring (alles jääb 7 s).
 • II sõrm. Korja abilõngalt 9/11 s, korja III sõrme äärest 3 s ja loo I ja II sõrme vahele 3 uut s. Koo 20/23 ringi. Tee kahandamise read.
 • I sõrm. Korja abilõngalt 12/15 s ja korja II sõrme äärest 3 s. Koo 17/21 ringi. Tee kahandamise read.
 • Pöial. Korja abilõngalt 9/13 s ja korja teiselt poolt üles veel lisaks 5/7 s. Suurema kinda puhul tuleb mõlemalt poolt kiilu 1s ära kahandada (enne koo kõikide silmustega 2 ringi). Kui kootud on 13/16 ringi, tee kahandusringid.
Peida kõik lõnga otsad. Võta nr 3 vardad ja koo pealmine osa täpselt nii nagu tegid voodri. 


Vasak kinnas tee peegelpildis.

Edukat kudumist ja päikest kinnastesse!


4 comments:

 1. Kergesti mõistetav ja hea õpetus!

  ReplyDelete
 2. Voodriga sõrmikute peale poleks ise tulnud, aitäh õpetuse eest, võib vaja minna!

  ReplyDelete
 3. Hea ja kasulik õpetus. Ise olen kudunud lapsele topelt kindad, et mõlemalt poolt on parempidine kudumis-pind. :)

  ReplyDelete
 4. Aitäh! Ja loodetavasti on sellest õpetusest ka kasu!

  ReplyDelete